Nemokamos programos dažniausiai neturi nuotraukų redagavimo funkcijų, jomis negalima retušuoti norimos nuotraukos dalies, o jei ir yra tokia funkcija, dažnai ji turi labai ribotas galimybes. O jeigu norite tai atlikti ypač greitai, nuotrauka gali netekti ir savito žavesio, nes kiekviena programa palieka nuotraukoje savo pėdsaką, kuris gali būti matomas nuotrauką padidinus.Paprastas sprendimo būdas. Nesigilinant į nuotraukų redagavimo galimybes šią problemą galima išspręsti kitu būdu, naudojant vadinamąsias blendas arba dangtelius fotoaparato objektyvui. Yra pakankamai didelis asortimentas Canon, Nikon, Pentax, Sigma, Tokina, Tamron ir kitiems objektyvams. Kai kurių mėgėjams skirtų fotoaparatų komplekte tokie dangteliai yra. Tačiau jie komplekte – retenybė. Netgi ne visi atskirai įsigyjami objektyvai komplekte turi tokius dangtelius – blendas. Tokius dangtelius galima įsigyti daugelyje fototechnikos salonų. Ir kainuoja jie palyginti nedaug – nuo 20 iki 1500 (profesionaliems objektyvams) litų (originalios objektyvų gamintojų blendos yra brangesnės, antrinių gamintojų – pigesnės). Taip vadinama blenda – objektyvo dangtelis, naudojamas pašalinti nereikalingą šviesą, kuri nedalyvauja kuriant vaizdą, tačiau sukuria neigiamus vaizdo iškraipymus ir pašalinius efektus. Blendos yra įvairių formų: paprastos cilindro formos, apvalios, karpytos, dumplių pavidalo ir t.t.
Apvalios blendos nuo parazitinės šviesos apsaugo kadro kampusdažniausiai tik iš vienos pusės. Karpytos blendos (vadinamosios„Petal Hood“) pagamintos taip, kad užstotų šviesą atsižvelgiant į kadro kraštines – vienodai gerai apsaugo nuotrauką nuo nepageidaujamo efekto pagal visas kadro kraštines. Šie dangteliai ypač praverčia fotografuojant patalpose, studijoje, kur gausu šviesą atspindinčių daiktų, bei naudojant blykstę, kai nežinia iš kur nuotraukoje gali atsirasti nepageidaujamų blyksnių.Kaip išsirinkti? Priedų gamintojai siūlo pakankamai didelį šių gaminių asortimentą, tik reikia rasti sau tinkamą.1. Dangtelis pasirenkamas pagal objektyvo priekyje esančio sriegio matmenis arba pagal tvirtinimo bei fiksavimo ant objektyvo dydį. Tinka tiek cilindro formos tiek karpyti dangteliai.2. Pagal objektyvo židinio nuotolį – plačiakampiams objektyvams yra tinkamos trumpesnės, teleobjektyvams – ilgesnės.3. Medžiaga iš kurios pagamintas dangtelis – kokybiški yra metaliniai ir plastikiniai, originalaus gamintojo, paprastesni – antrinių gamintojų (nenustebkite, jei bus sunku uždėti), guminiai ir silikoniniai (deformuojasi krepšyje, dažnai tenka palaukti, kol guma išsitiesins), popieriniai (vienkartiniai).Pastaba: rinkitės tik Jūsų objektyvui tinkantį dangtelį (pagal objektyvo aprašymą), nes netinkamas dangtelis artinant užstos vaizdo dalį, apie nuotrauką bus tamsus žiedas. Be to, naudojant didesnio ilgio dangtelį jis taip pat gali užstoti ir įmontuotos aparate blykstės šviesą, jei bus reikalinga fotoaparato blykstė, ypač jei fotografuosite arti esančius daiktus.
Ką daryti, jei niekur nerandate įsigyti Jums reikalingo dangtelio arba jį pametėte? Paprasčiausiai imti ir pačiam pasigaminti iš popieriaus. Kaip tai padaryti, galite sužinoti paieškoję interneto tinklapiuose. Mėgėjui pravers vadinamoji skiltis – pasidaryk pats,mėgstantiems eksperimentuoti ar praradusiems viltį įsigyti dangtelį. Tereikia namuose turėti spausdintuvą ir juodų dažų. Pagal gautą instrukciją atsisiunčiate lekalą-formą, atsispausdinate, iškerpate ir nudažote turima priemone, pritvirtinate. Mokantys elgtis su plastiku, tai gali pasigaminti ir iš šios medžiagos. Keliolika minučių ir Jūsų nuotraukose neliks nepageidaujamų šviesos efektų – saulės zuikučių. Tokių dangtelių galite pasigaminti tiek, kiek Jums reikia. Ir beveik už dyką.Sėkmės fotografuojant be saulės zuikučių.
Už šaunų straipsnį dėkojam kolegei Ginai 🙂