Turbūt yra tekę matyti fotografijų su gražiai besidraikstančiomis dūmų uodegomis, bet greičiausiai nelabai buvo aišku kaip tas įgyvendinama, tiesa? Šįkart bandysiu atskleisti paslapties šydą nuo šio įdomaus, unikalaus ir labai smagaus fotografijos žanro suryjančio ištisus savaitgalius.
Priemonės
Pradėkime nuo reikiamo inventoriaus sąrašo. Jums reikės:
- Fotoaparato, geriausia – veidrodinio, kad turėtumėte priėjimą prie visų fotografavimo nustatymų.
- Blykstės, norint gerų rezultatų – būtinai išorinės, blykstė integruota fotoaparate duoda apgailėtinus rezultatus. Tiesa, nereikia brangios, pakanka ir pigiausių variantų, kaip tarkime Metz 36 AF-5 , tačiau reiktų turėti omenyje, jog su tokia blykste nelabai ką daugiau be dūmų ir pafotografuosite. Jei jau pirkti naują, tai nuoširdžiai rekomenduočiau ką nors kokybiškesnio, pavyzdžiui dabar už labai gerą kainą parduodamą Sigma EF-500 DG ST .
- Smilkalų – tai geriausias pasirinkimas dūmų generavimui.
- Fono, geriausia juodo. Nebijokite improvizuoti – galite naudoti tiesiog juodą spalvotą popierių, ar tamsią striukę.
- Trikojo – jo pagalba nereikės laikyti fotoaparato rankose ir kaskart fotografuojant perfokusuoti, galėsite susikoncentruoti į dūmų fotografavimą užuot nuolat iš naujo kadravę ir fokusavę.
- Kambario su ventiliacija – dūmai blogai ne tik jūsų sveikatai, bet ir nuotraukoms, juk norime kad jos būtų kuo aštresnės ir kokybiškesnės, tiesa?
- Kantrybės, nes viskas įvyksta tikrai ne taip jau greitai, gražaus dūmo gali tekti laukt ilgai, ilgai.
- Nėra būtina, bet rekomenduotina naudoti atšvaitą, jį gali atstoti ir A3 baltas lapas, svarbiausia, kad kažkiek atspindėtų šviesą.
Pasiruošimas
Yra labai daug skirtingų būdų paruošti savo fotografavimo erdvei, nereiktų šio laikyti kaip geriausio, tai tik trafaretas jūsų eksperimentams.
- Pasikabinkite foną.
- Smilkalų lazdelę padėkite maždaug 1,5 metro nuotoliu nuo fono (daugiau ar mažiau, priklauso nuo fono dydžio).
- Kairiau, ar dešiniau nuo lazdelės, dar per maždaug metrą toliau, nuo fono, pastatykite išorinę blykstę.
- Pastatykite trikojį su fotoaparatu priešais lazdelę per 1 ar 2 metrų nuotolį, priklauso kokį objektyvą naudojate.
Nepamirškite, kad fonas turi pilnai užpildyti kadrą, jei neužpildo, galite visą mini studiją suspausti, pastatyti fotoaparatą arčiau fono ar naudoti didesnį židinio nuotolį, tačiau dūmų juk nesuspausite – kuo fonas mažesnis, tuo trumpesnę dūmų uodegą galėsite nufotografuoti.
Būtinai įsitikinkite, jog kambaryje tamsu. Aklinos tamsos, savaime aišku, nereiktų bandyt išgaut, juk tokiu atveju nieko patys nematysit, geriausia yra šiokia tokia prieblanda, kad ir patys matytumėt kur eit, bet ir nebūtų stiprios šviesos. Keleto žvakių šviesa ne tik sukurs tinkamą šviesą, netrukdančią fotografuot, bet ir meditacinę aplinką, tad rekomenduočiau šį variantą.
Jei turite atšvaitą, jį statykite priešingoje nuo smilkalų pusėje, nei pastatėte blykstę, tarkime jei blykstė dešiniau, atšvaitą statykite kairiau, taip dūmai bus gražiai apšviesti iš visų pusių.
Nustatymai
- Fotografavimo režimą būtinai pasirinkite M, taip gausite priėjimą prie visų fotoaparato nustatymų.
- Išlaikymas – naudokite kuo trumpesnį, dažniausiai sinchronizuojant su blykste mažiausias įmanomas išlaikymas būna 1/200, tad šį ir pasirinkite, taip pagausite dūmus visame gražume, nesusiliejusius, aštriais kraštais.
- Diafragma – rinkitės didesnę reikšmę, tarkime f/8, taip išgausite platų ryškumo gylį ir visa dūmų uodega bus fokuse. Kadangi fotografuosite su blykste, siaura diafragma neturėtų sukelti problemų dėl nepakankamos šviesos. Jei vis tik kas nors negerai, galite ją platinti iki f/5,6, toliau jau išgausite šiek tiek per didelį ryškumo gylį, dėl ko tam tikros dūmų zonos gali būti susiliejusios.
- ISO jautrumas – naudokite kuo mažesnį, geriausia – 100 ar 200, kadangi kuo didesnis ISO, tuo daugiau triukšmų generuoja fotoaparatas, o kai nuotrauka tamsi, jie dar lengviau pastebimi, o mes juk norime savo fotografijų kokybiškų, tiesa?
- Blykstė – nustatykite didžiausią įmanomą jos galingumą, jei nuotraukos išeis per šviesios – šaunu, tiesiog priverkite diafragmą, ir problemos nebus, taip gausite dar aštresnes fotografijas. Tiesa, nereiktų viršyti f/16 reikšmės, kadangi prastesni objektyvai praranda ryškumą esant siauresnei nei f/16 diafragmai.
Ir nepamirškite eksperimentuot! Galite pabandyt blyskte šaudyti silpnai, atsiverti diafragmą iki f/1,8 ir nuimti fotoaparatą nuo trikojo, galbūt pavyks padaryti ką nors įdomaus, svarbiausia – nebijokite eksperimentuot.
Eime fotografuoti!
Kuomet viskas paruošta, galime pradėt fotosesiją. Uždarykite visas kambario duris, išjunkite visus esančius ventiliatorius, jei tokių yra, ir aplamai – sukurkite kuo stabilesnę aplinką, kad dūmai galėtų sklisti ramiai ir tolygiai.
Uždekite smilkalą, dabar naudodami rankinį fokusavimą sufokusuokite dūmus, padarykite keletą bandomųjų kadrų, kad pamatytumėte ar viską nustatėte teisingai, jei taip – pirmyn fotografuoti. Neapsiribokite tiesiog viena smilkalų lazdele, galite sudėti į vieną vietą keletą jų, galite judinti siekdami sukurti bangas, galite pridėti įvairių kitų daiktų aplink dūmus ir panašiai. Dar kartą pabrėžiu – eksperimentuokite! Tai vienintelis kelias atrasti savo stilių ir padaryti tokių nuotraukų, kokių niekas iki šiol nėra padarę.
Maždaug kas 10 minučių pravėdinkite patalpą, kad išsisklaidytų dūmai, nes, kaip jau minėjau, jie blogai ne tik jums, bet ir nuotraukoms
Nuotraukų apdirbimas
Manau nenustebinsiu rekomenduodamas Photoshopprogramą nuotraukų apdirbimui, su ja turėsite daugiausia galimybių. Jos pagalba padidinkite nuotraukų kontrastą, naudodamiHue\Saturation iš Adjustmentspanelės keiskite dūmų spalvas, jei to reikia, pridėkite aštrumo,keiskite šviesumą, viskas priklauso tik nuo Jūsų fantazijos.
Tikiuosi, jog straipsnis buvo įdomus ir Jus sudomino imtis kažko naujo. Dūmų fotografija yra labai įdomus užsiėmimas, dūmai tokie nenuspėjami, visas fotografijos procesas paremtas dūmų stebėjimu ir eksperimentavimu, tai gana meditacinis ir raminantis fotografijos žanras. Netgi jei nieko nepavyko nufotografuoti, bent būsite gerai praleidę laiką, atsipalaidavę ir nusiraminę Tik nenuleiskite tokiu atveju rankų! Niekam niekas iš pirmo karto tobulai nepavyksta, būtinai bandykite dar, ir dar, kol padarysite pačią gražiausią fotografiją!