Įvyko trečioji fotokonferencija Lietuvoje
2018 m. Gegužės 20 d., Kaune, KTU Santakos slėnyje įvyko jau trečioji foto konferencija Lietuvoje – “Ryškumo zona”, kurią organizavo fotokursai.lt. Tai renginys skirtas fotografams, pritraukiantis ne tik didžiausius Lietuvos fotograndus, bet fotografijos mylėtojus iš įvairių miestų. Šįkart konferencija orientavosi į naujausias tendencijas, žiniomis bei patirtimi dalinosi 10 savo srities profesionalų, klausytojų gretas užpildė daugiau kaip 100 dalyvių, kurie turėjo galimybę ne tik pamatyti žinomus fotografus iš arčiau, bet ir užduoti klausimus bei pabendrauti kavos pertraukėlių metu.
Paskelbus konferencijos pradžią, pirmąjį pranešimą skaitė psichologas ir fotografas Paulius Rakštikas, kuris dalindamasis savo 10 metų patirtimi ir įžvalgomis, pateikė pagrindines baimes bei psichologinius trukdžius fotografo darbe, kūryboje. Fotografas teigė, kad visi kūrėjai turi savų barjerų, vidinių baimių ar nerimo ir taip pat pateikė pagrindines mąstymo klaidas. Fotografas pateikė savo sukurtą video ir pristatė vieną iš galimų kūrėjo baimių – baimė apsikvailinti, aptarė šios baimės teigiamas ir neigiamas puses, pabrėžė kodėl šios kaip ir visų kitų baimių nereikia vengti, o netgi jas priimti ir kuo visa tai gali būti naudinga. Svarbiausia atkreipti dėmesį kiek tos baimės yra ir kokią įtaką ji daro veiklai.
Jau ne pirmą kartą konferencijoje dalyvaujanti vestuves fotografuojanti pora, Jūras Duo, pasakojo apie vestuvių fotografijos tendencijas. Ir nors, jų teigimu, vestuvių fotografijoje nieko naujo, visgi buvo išskirti keli elemetai, kurie vestuvių fotografijoje jau pradeda keistis (pavyzdžiui, foto technika). Fotografai pateikė keletą savo mėgstamiausių pasaulinio lygio fotografijas publikuojančių puslapių bei fotografų, akcentavo jų skirtumus, nuotraukų stilių. Juras Duo sako: “Didžiausias iššūkis – rasti savo kryptį. Vestuvių rinkoje niekas nepasikeitė. Sėkmingi tie, kurie sugeba išskirti save iš kitų. Kuo toliau, tuo labiau ryškėja specializacija, konkretus stilius. Reikia išmokti būti drąsesniu einant savo kryptimi”.
Fotografas Dainius Ščiuka papasakojo apie save, savo kūrybą, kūrybinius projektus ir kaip kūryba tapo jo paties, kaip fotografo, marketingo dalimi. Prezentacijos metu konferencijos dalyviai buvo trumpai supažindintu su neseniai pristatytu Dainiaus Ščiukos projektu “Natural Women”, kuris padarė teigiamą įtaką tolimesniems fotografo darbams ir sudarė sąlygas “gimti” naujiems projektams. Fotografas teigia, kad tokie ir panašūs kūrybiniai projektai padeda formuoti klientą.
Oksana Točickaja į fotografiją pažvelgė kiek kitokiu aspektu, peržvelgdama “baby boomers”, “x”, “y” ir “z” kartas bei jų skirtumus. Kartų įtaka jaučiama ir yra visur. Oksanos manymu “z” karta (inovacijų karta) yra visiškai kitokia nei ankstesnės, ji turi savitumų, daro įtaką dabar ir prie kurios rinka taikosi taip pat dabar. Buvo pateiktos kelios pagrindinės tendencijos, būdingos būtent šiai kartai fotografijoje, ir ne tik, taip pat plačiau paaiškinta jų prasmė bei poveikis visuomenei ir mūsų ateičiai. Oksana teigia, kad nereikia bijoti pačių keisčiausių savo idėjų, siekiant išsiskirti iš srauto, reikia daryti klaidas”.
Fotografas Gytis Dovydaitis taip pat pateikė savotiškas įžvalgas apie tikrovę ir hipertikrovę, su kuria susiduriame kasdien per fotografiją. “Skaitmenizacija, kurią išgyvename dabar visiškai keičia visuomenę” – dalinasi mintimis Gytis, tuo pačiu klausdamas ar mes suvokiame ką skaitmenizacija daro su mumis. Fotografas pateikė keletą fotografijos pavyzdžių (reklaminių kampanijų), kurie kalba patys už save ir kasdien mus perkelia į hipertikrovę, nuotraukose suformuotų prekių įvaizdžių pagalba. Fotografas sako, kad pirmiausia mes prisiliečiame prie hipertikrovės, o tik vėliau prie realios tikrovės. Ko gero, įprastoje kasdienybėje mesa pie tai net nesusimąstome, bet Gyčio pateikti pavyzdžiai ir išvados pasako daugiau nei iš pirmo žvilgsnio galėtume suprasti.
Ne vieną parodą surengęs ir giliai į kūrybą žvelgiantis fotografas Iridijus Švelnys akcentavo, kad fotografija jam nėra tik paveiksliukas, kiekviena nuotrauka turi užkadrius bei emocijas. “Nustokite fotografuoti, pradėkite kurti” – sako Iridijus. Fotomenininkas išskyrė penkis etapus, kuriuos sugalvojo pats, vedančius nuo pirminio startavimo etapo, kada asmuo tik susipažįsta su fotografavimu, baigiant tikrąja kūryba ir išvardino kuriančio žmogaus požymius.
Andrius Burba, gerai žinomas kaip “Underlook” projekto įgyvendintojas, supažindino visus renginio dalyvius ir svečius su projekto idėja, įgyvendinimo eiga, iššūkiais ir rezultatais, stebinančiais ne tik Lietuvą, bet ir pasaulį. Projekto esmė – fotografuojami gyvūnai iš apačios, fotografui pasislėpus po stiklu. Pradėjus nuo kačių ir šunų, projektą Andrius nutarė tęsti su arkliais ir kitais stambesniais, netgi egzotiniais gyvūnais. Konferencijos metu parodytas “back stage” video leido pamatyti tikruosius pasiruošimo užkulsius ir suprasti kiek daug galima padaryti iš meilės kūrybai bei tikėjimu savo idėja.
Video kūrėjas ir savo srities profesionalas Tomas Jaskauskas pristatė naujausias video kūrimo tendencijas, aktualias šiuo metu ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, bei sudomino video entuziastus galimybe prisidėti prie įvairių projektų kūrimo arba galimybės išbandyti naujausią video techniką Vilniuje. Video kūrėjo teigimu, šiandien pasaulyje populiariausia – grafinio dizaino animacija. Tomas išvardino kelis skirtingus video kūrimo būdus, pateikė dėmesį prikaustančių video pavyzdžių, sulaukė nemažai klausimų.
Fotografė Ana Rosso taip pat pradėjo prezentaciją tendencijų tematika ir iškėlė klausimą “ar svarbu būti madingu, ar svarbu turėti savitą stilių?” bei pasidalino puikia Coco Chanel citata, kuri sako: “Mada praeina. Stilius lieka”. Konferencijos metu fotografė kalbėjo apie tai kaip atrasti savo, kaip fotografo, stilių, kuris padaro fotografą kitokiu, išskirtiniu bei išvardino pagrindinius dalykus fotografijoje ir klausimus į kuriuos fotografai patys sau turėtų atsakyti, norėdami išryškinti savo stilių. Buvo parodyta ir aptarna nemažai nuotraukų pavyzdžių. Ir visgi buvo akcentuota, kad svarbu mylėti tai ką darai.
Konferenciją, tendencijų ir kūrybiškumo tematika, užbaigė Tomas Brazinskas, kuris renginio dalyvius nustebino ne tik savo įžvalgomis apie fotografiją, bet ir visiškai naujais kūriniais (rašymo), parodydamas kaip galima išeiti iš savo komforto zonos bei paskatindamas dalyvius ne tik bandyti naujus dalykus fotografijoje, bet ir nebijoti naujų iššūkių įvairose kitose srityse. Tomas Brazinskas akcentavo, kad gera nuotrauka turi turėti turinį ir emociją, o tai galima išgauti taip pat kartais išeinant iš komforto zonos. Žinoma, svarbu ir techniniai dalykai, juos reikia stiprinti nuolat, kad būtų galimą laisvai kurti ir įgyvendinti tai kas norima. Fotografas sako, kad mus dažnai stabdo įvairios baimės, bet taip pat prideda, kad atviras, nuoširdus pokalbis (su modeliu/-iais) atveria visus kelius. Ir jie neturi būti tobuli”.
Konferencija “Ryškumo zona” kiekvienais metais auga ir tobulėja, pritraukia vis didesnį susidomėjusių skaičių ir kaskart sugeba nustebinti unikaliu pranešimų turiniu. Kaip ir kasmet, savaip įdomūs bei skirtingi pranešimai sukėlė įvairių diskusijų ar klausimų, į kuriuos kiekvienam buvo atsakyta. Pertraukų metu dalyviai mėgavosi gyva gitaros muzika, galėjo išbandyti gongų terapiją, įsiamžinti išmanioje foto studijoje bei iš arčiau susipažinti su foto technika. Renginio atmosfera atvira esamiems ir būsimiems fotografams, produktyviam laikui bei naujoms pažintims su žinomais ar augančiais fotografais.
Straipsnį parašė fotokursai.lt gerbėja Agnė Gargasaitė