Įvyko pirmoji fotokonferencija Lietuvoje
2016 m. Spalio 15 d., Kaune, Best Western Santakos viešbutyje įvyko pirmoji fotokonferencija Lietuvoje – “Ryškumo zona”, kurią organizavo fotokursai.lt. Konferencijoje pranešimus skaitė ir diskusijose dalyvavo 12 Lietuvos fotograndų, iš skirtingų fotografijos sričių (reportažinė fotografija, mados fotografija, vestuvių fotografija, komercinė fotografija). Renginyje dalyvavo daugiau kaip 50 klausytojų iš skirtingų Lietuvos miestų. Tiek profesionalai, tiek mėgėjai turėjo unikalią progą pasidalinti įvairia patirtimi, įžvalgomis, padiskutuoti aktualiais klausimais bei užmegzti naujus kontaktus.
Sveikindamasis su renginio dalyviais ir svečiais, konferenciją pradėjo Iridijus Švelnys. Inžinierius gyvenime, tačiau atsidavęs fotografijai Iridijus pristatė savo neįprastus, tačiau savotiškai įdomius darbus, įgyvendintus su mėgstamiausiu objektyvu “žuvies akimi” ir šiek tiek papasakojo apie objektyvo bei darbo su juo subtilybes. “Žuvies akies objektyvas buvo mano startas į objektus žvelgti kitu kampu” – teigė Iridijus. Meilės meninei fotografijai ir kūrybai dėka per metus surengęs 8 parodas bei išleidęs 1 knygą Iridijus sako, kad intensyvumas kūryboje yra vienintelė priemonė pasiekti kažko daug.
Fotografas Algimantas Barzdžius papasakojo apie fotokorespondento darbo subtilybes ir kokios patirties įgavo dirbdamas spaudai, pasidalino patarimais kaip sukurti dėmesio vertą nuotrauką bei pasidalino nuomone apie fotografavimą užsienyje. Foto konferencijos erdvėse buvo galima pamatyti jo darbų, atliktų Paryžiuje, parodą „Vieną rytą Paryžiuje“. Fotografo teigimu, tai, kad fotoaparatas visada šalia yra vienas iš sėkmės momentų. Darbas spaudoje fotografą išmokė greičio, dažnos netikėtos situacijos ne visada suteikdavo galimybę pasiruošti fotosesijai, tačiau talentingas fotografas išsisuka iš įvairių situacijų.
Priešingai nei A. Barzdžius, mados ir portretų fotografas Paulius Zaborskis pabrėžė ypatingą svarbą fotosesijos pasiruošimui – „Kuo daugiau būsite pasiruošę, kuo daugiau turėsite idėjų, tuo geresnės bus nuotraukos“. Paulius pasakojo apie mados fotografijos ypatumus, tam tikrus psichologinius aspektus, išvardino jo manymu svarbiausius pasiruošimo fotosesijai etapus bei išvardino ką būtina žinoti mados fotografui.
Pratęsiant mados fotografijos temą, fotografas Darius Tarėla ne tik patvirtino, kad šioje industrijoje svarbus geras pasiruošimas fotosesijai, tačiau tvirtai akcentavo tai, kad labai svarbi gera patirtis, kuri ateina tik per ilgą laiką, taip pat gera įranga, atitinkamai paruošta aplinka. Fotografas dalinosi savo patirtimi apie fotosesijos užkulsius, mados fotografijos ypatumus, reikalingą įrangą, pagrindinius sunkumus bei iššūkius, su kuriais yra tekę susidurti.
Fotografai Paulina ir Matas, kitaip žinomi kaip „Jūras Duo Photography“, prisistatymą pradėjo trumpu video – išskirtine vestuvių foto istorija Venecijoje, pasidalino savo sėkmės receptais ir pasakojo apie savęs kaip fotografo pardavimų mitus bei esmines klaidas vestuvių fotografijoje (ką reikia ir ko nereikia daryti). Nepaisant to, kad svarbu geros nuotraukos, jų kokybė, tačiau fotografų manymu, taip pat nuoširdus bendravimas ir pozityvus nusiteikimas – tai raktas į klientų širdis.
Kiek kitokiu kampu į pranešimą pažvelgė fotografas Paulius Rakštikas ir pateikė tris skirtingas istorijas, kurias, gvildendamas kartu su klausytojais, perteikė tokiu principu, leidžiančiu suvokti svarbiausius dalykus ne tik fotografo, bet ir bet kokiame kitame darbe. Papasakotos istorijos leido įžvelgti ką būtina atlikti norint gauti trokštamą rezultatą. Paulius sako, kad idėja negimsta be ilgo kelio, o atsitraukti galima tik tada, kai įdėta daug darbo.
Vienas iš jauniausių pranešėjų, tačiau talentingas fotografas Dainius Ščiuka papasakojo skirtingas istorijas iš savo kaip fotografo gyvenimo, pradedant nuo linksmų istorijų kaip viskas prasidėjo, tęsiant istorijomis apie įsimintinus foto projektus. Fotografo teigimu, pirmiausia reikia duoti, o po to pasiimti. Kiekvienas parduoda savo paslaugą, bet, kad gauti už tai pinigus, pirma reikia turėti ką pasiūlyti.
“Jei klientas ateina pas tave, vadinasi jis pats to darbo nenori daryti, arba negali, neturi laiko, nenori nervintis ir jam reikia fotografo” sako Artiom Ištuganov. Fotografo nuomone, pirmiausia būtina įvertinti ar tu kaip fotografas gali atlikti tai ko nori klientas ir jei apsisprendi imtis, tai privalai tai atlikti gerai – “Bet kokia kaina negalite daryti blogai, negalite saves pavesti, net jei neleidžia biudžetas”. Artiom Ištuganov pasidalino keliomis pamokančiomis istorijomis. Pateikė pavyzdžių ir leido suprasti kada fotografas turėtų būti atsargus, kada klientas teisus, o kada ne.
Dažnai įvairiuose renginiuose, koncertuose ir vakarėliuose dirbantis fotografas Teodoras Biliūnas išdėstė svarbiausius renginių, koncertų fotografavimo akcentus. Teodoras pasidalino didžiausiais šio fotografavimo iššūkiais ir išdavė savo paslaptį kada sužino jog siužetas bus geras. Fotografas tvirtai sako: “Jūs neatėjote tik užfiksuoti, turite susidėlioti istoriją”. Nuotraukos turi kalbėti, turi pasakoti.
Vienas iš paskutiniųjų pranešėjų, fotografas ir fotokursai.lt lektorius Gytis Dovydaitis kalbėjo apie tai kas padaro nuotrauką įdomia ir kaip sukurti įdomų kadrą. Fotografas dalinosi įvairiomis žinomų užsienio fotografų nuotraukomis, pavyzdžais, kartu paaiškindamas kodėl būtent jų nuotraukos įsimintinos, pateikdamas tam tikrus įrankius paveikiai nuotraukai sukurti.
Konferenciją užbaigė Reveur Kūrybinės dirbtuvės, kurių metu dalyviai turėjo galimybę tiesiogiai susipažinti su modelio paruošimu fotosesijai, pamatyti fotografavimo ir nuotraukos retušavimo procesą bei galutinį rezultatą. Kūrybinių dirbtuvių metu Reveur fotografė bei visažo meistrė, pasitelkiant kūrybiškumą ir fantaziją, papildė savo galeriją dar vienu įdomiu darbu.
Renginys buvo įdomus, intensyvus, kupinas pokalbių, klausimų, diskusijų, idėjų. Kai kuriais klausimais daugumos nuomonės sutapo, kai kuriais gal būt ir ne, tačiau tuo ir įdomu, kad kiekvienas fotografas tą patį mato skirtingai. Klausytojai turėjo puikią progą išgirsti skirtingas nuomones, atsirinkti sau aktualiausią informaciją, gauti patarimų.
Pertraukų metu veikė fotokursai.lt išmanioji fotostudija, kur kiekvienas galėjo įsiamžinti ir kartu su savimi išsinešti nuotrauką, primenančią aie dalyvavimą fotokonferencijoje. Konferencijai pasibaigus visi jos dalyviai vaišinosi tortu, o vakare laukė jaukus Afterparty tolimesniam pabendravimui, padiskutavimui, susipažinimui. Pirmoji foto konferencija Lietuvoje nepaliko abejingų ir sukėlė susidomėjimo bangą, taigi renginys turės tęstinumą ir lauks daugiau, norinčių prisijungti, fotografijos mylėtojų.
Straipsnį parašė fotokursai.lt gerbėja Agnė Gargasaitė