Foto konferencija „Ryškumo zona 2017“ subūrė fotografijos mylėtojus sostinėje
Saulėtą sekmadienio popietę, Vilniuje, viešbutyje “Comfort hotel”, kartu su bundančia saule, ritmingai skambėjo saksofono garsai ir sveikino fotografijos mylėtojus, susirinkusius į antrąją fotokursai.lt organizuojamą fotokonferenciją “Ryškumo zona”.
2017 m. Gegužės 14 d. įvykusi foto konferencija sulaukė daug dėmesio ne tik iš mėgėjų, bet ir pažengusių bei profesionalių fotografų, pritraukusi dalyvių iš įvairiausių skirtingų Lietuvos miestų. Bendra kūrybiška erdve kartu dalinosi 10 Lietuvos fotograndų bei daugiau kaip 80 klausytojų. Kiekvienas turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su pranešėjais, užduoti klausimus, gauti patarimų ar įkvėpimo kūrybai. Pakankamai intensyvios dienos metu buvo aptartos tokios temos: reportažinė fotografija, mados fotografija, vestuvių fotografija, komercinė fotografija, taip pat paminėti keli įdomūs socialiniai projektai, turintys sąsajų su fotografijos tema.
“Ypatingumą kuria išgyventa ypatinga patirtis” – taria pirmasis pranešėjas. Gyvenime ne tik fotografas, bet ir psichologas, Paulius Rakštikas kalbėjo apie tai kaip gimsta ypatingi kadrai. Paulius papasakojo keletą įdomių istorijų, bei, remdamasis Maslow teorija, pateikė savo įžvalgų apie tai kaip fotografavimas tenkina tam tikrus poreikius. Fotografo teigimu, kūryboje svarbiausia naujumas ir vertė. Dalindamasis savo patirtimi ir nuomone apie vestuvių fotografavimą, Paulius Rakštikas pabrėžė, kad jam svarbu jog nuotraukos ne tik nesikartotų, bet ir jose užfiksuoti momentai būtų reikšmingi jauniesiems, nešantys žinutę apie būtent tiems žmonėms svarbias vietas ar įvykius, pasakojančios tik jų istoriją. Dažnai, būsimi jaunieji paprašę Pauliaus padaryti tokį patį kadrą kurį jau kažkur matė jo darbuose, gali sulaukti fotografo atsakymo: “Davai padarom kažką ypatingo”. Ir čia vėl prasideda ypatingoji Pauliaus kūryba…
Antrasis pranešimas palietė studijinę fotografiją bei jos užkulsius, kurių paslaptimis dalinosi Paulius Zaborskis. Ne pirmus metus fotografuojantis madą ir daugiausiai dirbantis studijoje, pranešėjas kalbėjo apie fotografavimo stilių. Pradžioje papasakojęs apie savo stilistiką, vėliau perėjo prie patarimų kaip atrasti savo stilių, jo dar neatradusiems. Paulius sako: “Stengiuosi atrinkti kadrus tarp pozavimo ir nepozavimo. Tokius kurie atrodo natūralesni”. Fotografo manymu, norint atrasti savo stilių, reikia fotografuoti kuo daugiau. Svarbiausia daryti tai kas patinka ir jokiu būdu saves nestabdyti, stilius su laiku tik ryškės. Paulius teigia jog klientai fotografą samdo pagal stilistiką, tad labai svarbu pagalvoti kam jį parduosite ir kas bus potencialus pirkėjas. Jo patarimas, ištikus emocinei krizei, yra tiesiog eiti fotografuoti.
“Dirbu 21 metus. Aš vis dar myliu savo darbą” – užtikrintai taria vienas garsiausių Lietuvos fotografų Gediminas Žilinskas, daugelį metų fotografavęs įvairius žanrus (spauda, vestuvės, renginiai), šiuo metu daugiausiai skiria dėmesio komercinei fotografijai. Gedimino teigimu, labai svarbu specializuotis ir pasirinkti tai kas labiausiai patinka, išmokus daryti kažką geriau už kitus, visada būsi įvertintas. Fotografas dalindamasis savo patirtimi sako: “Randant save ir tobulinant save konkrečioje srityje galima užaugti ir iš to gyventi. Galimybės gyventi iš kažko konkrečiai yra daug didesnės”. Pranešimo metu akcentuota kaip svarbu skirti laiko savęs ieškojimui ir tobulinimui, kaip svarbu mylėti savo darbą.
Panašu, kad meilė fotografijai ir meilė darbui sieja visus pranešėjus, nes ketvirtoji pranešėja Ana Rosso pratęsusi Pauliaus temą apie vestuvių fotografiją ir papasakojusi savo kelią iki fotografės darbo, kalbėjo su tokiu užsidegimu, kad tą energiją buvo galima pajausti tvyrančią ore. “Degančios ugnelės” pranešėjos akyse išdavė apie visišką atsidavimą šiam darbui. Nepaisant to, kad ji studijavo psichologiją ir vėliau didžiąją laiko dalį atėmė darbas ofise, tačiau meilė menui ir kūrybai atvedė į fotografijos pasaulį. Aiškūs norai ir užsispyrimas leido svajonei tapti realybe, todėl Ana Rosso sako, kad “jokių negaliu, nežinau nėra, tai tik pasiteisinimai, o pasiteisinimų negali būti, reikia mokėti peržengti savo baimes ir nenuleisti rankų”. Fotografė pasidalino patarimais kaip svarbu siekti to ko nori, kaip įdėtos pastangos duoda rezultatą. Ana turi išsiryškinusi savo stilių, kaip ji pati sako, jos nuotraukose matosi kas jai patinka, kokia ji iš tiesų. Atitinkamai ateinantys klientai yra pasirinkę būtent ją pagal nuotraukų stilistiką.
Toliau kalbą apie fotografiją pratesiantys pranešėjai Juras Duo tarsi patvirtina Anos Rosso mintis, paminėdami faktą apie užsispyrimo svarbą ir tai jog viską įmanoma pasiekti: “Kad ir ką gyvenime nori pasiekti, viskam reikia užsispyrimo. Visa laimė ir sėkmė ateina įveikus visus tuos sunkumus”. Fotografų manymu, siekiant tobulo “taško” vis tiek rekia ką nors paaukoti, kad ir ką bedarytumėt, visada bus tam tikri šešėliai. Pranešėjai teigia, kad net patys geriausi turi savų problemų, o siekiant sėkmės pataria lyginti save ne su kitais, o su pačiu savimi. Fotokonferencijoje Juras Duo pasidalino savo patirtimi vestuvių fotografijoje, pateikė pavyzdžių kaip kartais galima sau palengvinti darbą, taip pat paaiškino sudaromų sutarčių svarbą ir kokius punktus būtina įtraukti į sutartį, prieš fotografuojant, kurie padėtų išvengti tam tikrų sunkumų, nesusipratimų, iš anksto apsidraudžiant pačiam fotografui ir suteikiant aiškumą klientui.
Šeštasis dienos pranešimas perkėlė visus šiek tiek nuo kūrybos ir meno prie labiau praktinių dalykų ir tam tikrų paskaičiavimų. Fotografas Darius Juodka pasidalino žiniomis apie spalvas, jų suvokimą bei valdymą. Dariaus teigimu, žmogus nesuvokia tikrųjų dydžių. Jis pasakojo apie tai kaip spalvos vaizduojamos ekrane ir kaip jas mato žmogaus akis, kaip svarbu netaupyti renkantis monitorių, nes apskritai kuo geresnė technika, didesnis kontrastas, tuo didesnės galimybęs pastebėti daugiau detalių.
“Rinkitės temas, kurios yra jums arčiausios, lengviausiai prieinamos, nesirinkite to, kas jums sunkiai prieinama” – taria Monika Požerskytė ir pradeda savo pranešimą kiek iš kitos pusės nei dauguma prieš tai kalbėjusių. Fotografė papasakojo apie keletą savo skirtingų fotografijos projektų, pradedant nuo tokių, kurie buvo įgyvendinti įtraukiant artimiausius ir geriausiai pažįstamus žmones, baigiant socialiniais projektais, kurių dėka ji ne tik prisidėjo prie fotografuojamų žmonių gerovės ar pokyčio bet ir pati buvo atitinkamai įvertinta. Ne veltu Monika sako: “Darykite ką nors gero iš to ką mokate. Grąža ateis vėliau”. Fotografė akcentuoja, kad nereikia fotografuoti bet ko, svarbu sugalvoti idėją, jei reikia ieškant ir imant įkvėpimo iš kitų meno sričių (pvz. Poezija). Ji tvirtai pabrėžia kad fotografija yra labia galinga ir ji keičia pasaulį.
Nuo vestuvių fotografijos, prie studijos… Nuo meno, prie spalvų.., nuo kūrybos ir socialinių projektų prie kūrimo ir vartojimo… Pratęsiant konferenciją, toliau Gytis Dovydaitis pristatė pranešimą tema: “Kai kūrimas ir vartojimas tampa vienu: kultūros paradigmų kaita”. Gytis teigia, kad menas tai yra estetinė pramoga ir jis prieinamas visiems.
Vestuvės, studija, mada, spalvos, detalės… Tiek daug visko papasakota, tačiau su kiekvienu pranešėju tarsi “užlieja” nauja banga. Nakutis Photography labai aiškiai prakabo apie prekės ženko svarbą fotografui: “Žmonės nesirenka logotipo, jiems reikia Jūsų kaip asmenybių”. Fotografų teigimu, pradėjus tokį verslą, svarbu ne tik išmanyti techniką bei fotošopą, bet reikia būti lyderiais, svarbu neužsižaisti tik ties kūryba, reikia siekti daugiau. Jei tarp klausytojų buvo bent vienas manantis, kad nuotraukos kalba už save, tai po pastarojo pranešimo tapo akivaizdu, kad taip nėra ir siekiant būti pastebėtu ar išskirtiniu, reikia nuveikti kur kas daugiau. Nakutis Photography teigimu, mes, kaip fotografai, turime paveikti žmones, jų manymu brand’as yra emocija, nuotykis, savijauta, prisiminimai, išgyvenimai, kuriuos patiria žmogus užsakydamas fotografo paslaugą. Fotografai pasidalino savo patirtimi ir patarimais kaip suformuoti savo bran’dą.
Fotokonferenciją užbaigė Tomas Brazinskas. Kupinas energijos ir pozityvumo, fotografas su šypsena dalinosi savo patirtimi ir pasakojo tiek apie netikėtai atėjusias, tiek krupščiai suplanuotas bet ne visada pagal planą įgyvendintas idėjas. Tikriausiai ne veltui Tomas sako: “Visada užsirašykite, nes ilgai nevystoma idėja tiesiog nugrimzta į užmarštį” ir taip pat pataria dar iki foto sesijos nuvykti į vietą, tam, kad apsižiūrėti kur ir kaip bus fotografuojama, padaryti keletą bandomųjų kadrų. Tomo teigimu, gali būti taip, kad kartais pradinė idėja ir galutinis rezultatas skirsis, bet tai nėra blogai, nes reiškia, kad jūs tobulėjate. Fotografas ne tik papasakojo įdomių istorijų, rodė savo darbų pavyzdžių, bet ir pateikė sąrašą svarbiausių elementų, kurie visada nuotraukose traukia dėmesį.
Originalūs pranešimai, aktyvus klausytojų dalyvavimas, klausimai ir diskusijos, šypsenos bei plojimai rodė stiprų susidomėjimą tiek fotografijos tema, tiek pačiais pranešėjais ir jų gyvenimo bei darbo subtilybėmis. Kiekvienas pranešėjas buvo unikalus, savo srities fotografijos ambasadorius, tačiau nepaisant to, kad visi kalbėjo apie fotografiją, kiekvienas sugebėjo įkvėpti savaip, parodyti kaip viską mato iš savo pusės. Tiek daug įdomių ir spalvingų istorijų, nuotykių, netikėtumų, aistros fotografijai proveržių. Akivaizdu, čia susirinkę žmonės tikrai myli tai ką daro ir tuo žavisi bei sugeba įkvėpti. Tokio tipo konferencija buvo suorganizuota jau antrą kartą (pirmoji vyko Kaune 2016 m. spalio mėn.) ir tikrai nepaliko nė vieno jai abejingo.
Fotokonferencijos metu veikė išmanioji fotostudija, kiekvienas norintis galėjo įsiamžinti ir iškart gauti nuotrauką primenančią apie dalyvavimą renginyje, taip pat buvo galima apžiūrėti bei įsigyti įvairių originalių albumų nuotraukoms sudėti, rėmelių, skaitmeninių laikmenų ir pan.
Kai kas liko už kadro bei tik už uždarytų durų… Norintiems žinoti daugiau, siūlome sekti fotokursai.lt naujienas ir pirmiems sužinoti apie ateityje organizuojamus panašius renginius.
Straipsnį parašė fotokursai.lt gerbėja Agnė Gargasaitė