fbpx

Dažniausios pradedančiųjų fotografų klaidos

Dažniausios pradedančiųjų fotografų klaidos

Posakis – “Niekas negimsta mokėdamas” tinka ir fotografijoje. Norėdami išmokti fotografijos meno, amato ar bent pagrindų turime tam skirti nemažai laiko, o teisingiau – praktikos. Galite prieštarauti, tačiau žinau fotografų, tikrai gerų fotografų, kurie jau uždirba iš šios srities, tačiau nėra perskaitę nei vienos knygos apie fotografiją.  Viskas ką jie darė – daugybė kadrų, nuolatiniai bandymai, eksperimentai.

Norint pradėti fotografuoti pirmas žingsnis yra fotoaparato išsirinkimas. Jei siejate ateitį su fotografija, nesvarbu ar profesionalia ar mėgėjiška – nesirinkite pačio pigiausio varianto, geriau pasitarkite su profesionalais.  Yra sakoma – “Valgant apetitas kyla”, todėl jei įsigysite patį pigiausią fotoaparatą – vėliau kai pramoksite fotografuoti ir išnaudoti jo galimybes galite pasigailėti. Neskubėkite rinktis, lyginkite, jei yra galimybė – išbandykite fototechniką. Geriausias pasiūlymas – fototechnikos nuoma.

Kai pradėsite fotografuoti, bandyti keisti fotoaparato nustatymus – viskas gali atrodyti labai sudėtingai, tačiau nestresuokite, netrukus viską perprasite. Tam reikia laiko. Tiesiog testuokite ką daro vienas ar kitas fotoaparato nustatymas, funkcija ir pamatysite kaip keičiasi vaizdas. Būtinai pasilikite savo pirmas nuotraukas, nors jos Jums ir gali nepatikti, tačiau po metų kitų palyginsite jas su naujomis ir pamatysite kaip toli nuėjote.

Klaidos, kurias daro pradedantieji fotografai:

1. Balto balanso ignoravimas

2. Per dažnas photoshop ir kitų nuotraukų redagavimo programų naudojimas

Originalas

3. Baimė  keisti ISO reikšmes

ISO 3200ISO 100

4. Niekada nevalomas sensorius

Nešvarus sensoriusŠvarus sensorius

5. Neinvestavimas į nuotolinius paleidimo prietaisus ir trikojus

Fotografuojant su trikojuFotografuojant

6. Susivaržymas fotografuojant viešose vietose

Daugeliui pradedančiųjų, fotografuoti viešumoje būna nejauku.  Dažnai laukiame, kol žmonės praeis toliau, stengiamės nefotografuoti iš arti ir vengiame žvilgsio. Dažniausia pirmoji “vieša fotografija” – būna praeivio nugara…Laikui bėgant ši baimė išgaruoja.

7. Negrįžimas prie pirmesnių fotografijos darbų

Netrinkite savo pirmųjų fotografijų.  Bent po kelis pavyzdžius išsisaugokite atminimui. Taip po kiek laiko galėsite palyginti savo kaip fotografo “augimą”.

8. Fotografavimo taisyklių vertinimas “per rimtai”

Nusipirkus fotoaparatą neskubėkite “krimsti” pačių sudėtingiausių knygų apie fotografavimą, rankinius nustatymus ir t.t. – išbandykite fotoaparatą pats. Neskubėkite su terminais ir taisyklėmis, nes viskas iš kart pasirodys per daug sudėtinga ir neliks smagumo.

9. Multi-Zone/Matrix Metering nustatymų naudojimas

Nelaikykite nustatę vien ekspozicijos matavimo per visą kadrą, taip fotografuojant objektus prieš saulę ar kitą apšvietimo šaltinį nesimatys Jūsų fotografuojamų objektų.

Metering error

Metering error

10. Dėklas su diržu per petį

Dažniausiai pirmas fotoaparato dėklas būna – dėklas su diržu per petį. Tačiau įsigijus kelis objektyvus, pasiruošus įsidėti papildomus priedus  – pradedame žvalgytis į saugesnį dėklą. Kam pirkti 2, jei galima iš karto pasirūpinti tinkamu, saugiu dėklu, pvz:. – kuprine.

11. Retas rankinių nustatymų naudojimas

Nors pradžioje labai vilioja stebuklingasis mygtukas “AUTO”, tačiau nereikia bijoti bandyti, bandyti, bandyti ir dar kartą bandyti pačiam atrasti savo stilių, išgauti tokias nuotraukas, kurių nesinorėtų “pagražinti” photoshop ar kitomis redagavimo programomis. Kuo dažniau bandysite, tuo greičiau tobulėsite.

12. Fotografavimas “per daug” daug kadrų per sekundę

Serijinis fotografavimas labai smagus užsiėmimas. Jis patinka visiems, tačiau reikia nepamiršti, kad jį naudoti reiktų tik fotografuojant judančius objektus, emocijai, judesiui užfiksuoti. Jei pamiršime pakeisti nustatymus į ankstesnius fotografuojant “stabilius” objektus – prarasime kokybę, nes kuo dažniau dirbs užraktas, tuo pateks mažiau šviesos.

13. Nereikalingų objektų “įtraukimas” į nuotraukas

Žiūrint pirmas savo nuotraukas dažnai apima jausmas, kad jos visos vienodos. Jose visko daug, per daug. .. Norėta nufotografuoti jūros akmenukus, o čia pat matosi ir horizontas ir pušis ir krūmai ir t.t… Pagrindinis momentas – akcentuoti tai, ką fotografuoju ir vengti kitų objektų nuotraukoje, jei jie nėra aktualūs. Pvz:. šiukšlių dėžė, elektros stulpai, namo kampas ir t.t. – stebėkite ką fotografuojate. Galite pasukti, pritraukti, atitolinti židinio nuotolį, kad į nuotraukas nepatektų “šiukšlių”.

14. Fotografavimo neplanavimas

Sugalvojau, paėmiau, nufotografavau, nepatiko.  Pamėginkite sugalvoti temą, pvz:. žmonės, gyvūnai, augalai ir t.t.. Pasiruoškite fotosesijai, pažaiskite su nustatymais prieš fotografuojant, įsikraukite bateriją, jei turite pasiimkite atsarginę ir keliaukite į lauką. Fotografuokite ir ieškokite tik “šios dienos” temos kadrų – grįžus patys nustebsite.

15. Nepakankamai dažnas šeimos narių ir draugų fotografavimas

Kuo dažniau “kankinkite” savo šeimos narius ir draugus. Tai puiki praktika, nes prie jų jaučiatės laisvai, o ir nepasisekus kadrui neteks raudonuoti. Renkite planuotas fotosesijas, vakarėlius, išvykas. Pamatysite, kaip iš “žaliojo” tapsite “pradedančiuoju”.

Straipsnio autorius: Gytis Dovydaitis